Ilustrace Zdeňka Machytky

Autor: Václav Srb <>, Téma: Historie školy, Vydáno dne: 12. 02. 2010

(autor: Blanka Janderová) Typická, nezaměnitelná postavička jako by byla přímo předurčena pro ilustraci dětských knížek. Bohužel, takovou zakázku náš kolega, kantor Zdeněk Machytka nikdy nedostal. Před dvaceti lety, 13. února 1990, nás opustil navždy.

V roce 1979 začal spolupracovat s Karlem Polomisem a spolu vydali sérii knih Pionýrské tábory ROH. Tyto knihy jsou dobrou pomůckou pro všechny, kdo pracují s dětmi, až do současnosti a nejen na táborech.

Série obsahuje tyto knihy:         Abeceda výchovných pracovníků

Abeceda vedoucího

Abeceda zdravotníka

Branné závody a soutěže

Signalizace a šifrování na táboře

Pracovní činnosti na táboře

Táborová kuchyně

Vycházky

Tábor v dešti

V osmdesátých letech spolupracoval také s Bohumilem Řezáčem, se kterým vytvořil metodické příručky pro tělesnou výchovu

Statická akrobacie

Základní plavecký výcvik školní mládeže

Plné míče

Zimní hry

Spolu s Václavem Němcem také vydali brožury

Pověsti, brána do historie Sokolovska

Bylo – Nebylo

Nedokončené zůstaly Loketské pověsti. Možná si je Zdeněk dělal jen pro potěšení – měl k Lokti opravdu vřelý vztah, protože tam valnou část svého kantorského života bydlel.

Knižní ilustrace byly ovšem jen zlomkem jeho tvorby. Známé jsou jeho seriály na různá témata -

Z kantorského notesu, Buď fit, Ze školní dílny, Staré pověsti české, Katoviny, Řečníci, Vzpěrači, Byli jsme v Sovětském svazu, Pravěk atd.

Dále můžeme jmenovat plakáty, plesové pozvánky, novoročenky, ex libris, pohlednice, diplomy.

Jeho přátelé s pietou uchovávají přání k různým životním jubileím, která jim Zdeněk vždy ,,ušil přímo na tělo“.