Základní škola Sokolov, Švabinského 1702

Dějepisný projekt holocaust

Autor: Mgr. Hana Kadavá <>, Téma: Dění ve škole, Vydáno dne: 08. 01. 2014

Žáci devátých tříd si během dějepisného projektu připomněli tragédii holocaustu a dozvěděli se něco o regionální historii související s druhou světovou válkou.



Dne 7. 1. 2014 se žáci devátých ročníků naší školy zúčastnili dějepisného projektu zaměřeného na holocaust a na regionální tematiku.

Nejprve si vytvořili cedulky s nápisy „žák 9. A“ nebo „žák 9. B“, které měli nosit po celou dobu projektu na krku. Tyto obyčejné papírky splnily svůj úkol skvěle, neboť žákům to připadalo trapné, nepříjemné apod., stejně, jako když byli Židé nuceni nosit Davidovu hvězdu.

Následoval dokument, který se dotýkal jak holocaustu, života v lodžském ghettu, tak i dnešní doby a života v ghettech dnes.

Hlavní část projektu tvořily samostatné práce jednotlivých skupin, které měly za úkol analyzovat různá svědectví, jež se například dotýkají koncentračního tábora ve Svatavě, života Židů před válkou ad. Žáci vytvářeli denní program vězenkyň z pracovního tábora a porovnávali ho se svým běžným dnem, vyhledávali informace k sokolovské synagoze a k nedalekému svatavskému pracovnímu táboru, nebo sestavovali příběh tragédie holocaustu. Dalším úkolem bylo například najít majitele kufříku, v němž byly ukryty různé indicie jako knížky, hračky, fotky, šperky, nádobí, oblečení apod. a na základě těchto věcí se skupina pokusila zjistit, co si Židé mohli nebo brali do koncentračních táborů a ghett.

Zájemci měli také možnost zkusit si nesmyslnost selekce určité lidské skupiny, kdy sami podle fotografií měli rozeznat židovské osoby a jedince hlásící se k nacismu. Téměř nikdo z nich nedokázal správně uhodnout ani polovinu.

Na závěr jsme se přesunuli do sokolovského muzea, kde jsme navštívili pietní místnost zaměřenou právě na nedaleký (bývalý) koncentrační tábor ve Svatavě. Zhlédli jsme zde i úryvky z filmu Samuela Fullera, který natočil záběry při osvobozování Sokolova (Falkenau) Američany a jejich působení v lazaretu pro sovětské zajatce na Vítězné v květnu 1945.

Projekt nám dal spoustu otázek a podnětů k zamyšlení, doufám, že to k něčemu bude...