Jedno nebe nad námi všemi
zobrazení: 950

<<  Květen  >>

Jedno nebe nad námi všemi

Skupina 27 žáků od 3. do 7. třídy se v pátek večer vrátila z týdenního pobytu na škole v přírodě v Pottensteinu. Společně s německými dětmi strávili naši žáci týden plný her, dobrodružství, nácviku divadla...

Od května minulého školního roku si naši žáci a žáci Grundschule v Dörfles-Esbachu vyměnili několikrát dopisy o sobě, své rodině, městě... Tyto dopisy byly přípravou na osobní setkání, které se uskutečnilo při společném pobytu v Pottensteinu. Téma letošního projektu bylo Jedno nebe nad námi všemi. Celým týdnem pobytu  tedy prolínaly hvězdy, planety, kosmos, nebeská znamení. I výlet do Norimberku souvisel s tématem - žáci navštívili planetárium a zhlédli pořad o zatmění Slunce a Měsíce. Ve workshopech, jinými slovy rukodílnách, se potiskovala trička a tašky - jak jinak než hvězdami či nebeskými znameními, vyráběly se kaleidoskopy, znamení zvěrokruhu, rakety, keramické hvězdy, sgrafita, závěsy s planetami, lucerničky. Pro veřejné uvedení v Dörfles-Esbachu jsme nacvičovali divadlo, velmi volnou adaptaci Wolkerovy pohádky O milionáři, který ukradl Slunce. Všechny děti si mohly vybrat, jaká činnost je jim nejbližší - někdo se cítil být hercem, skupina šikovných kluků vyráběla kulisy pod vedením pana Gerbera, bývalého zástupce ředitele školy, některá děvčata připravovala taneční vystoupení a další zpívala ve sboru. V celém objektu školy v přírodě se od rána do večera ozýval smích a zpěv. Novinkou na projektu byla přítomnost Marietty Weiser, povoláním "zážitkové pedagožky". Se třemi smíšenými skupinami prováděla tzv. team-trénink, připravila pro děti lanovou zahradu a putování nocí i závěrečné překvapení - vzlet svítících draků. Ostatně veškerá činnost se prováděla ve smíšených česko-německých skupinách. Výhodou byla také skutečnost, že české děti byly věkově různorodé, takže starší pomáhaly mladším - a bylo jedno, jestli českým nebo německým. Spolupráci všichni potřebovali nejen při "Hausrallye" a "Stadtrallye", ale i při jazykových cvičeních, kde se všichni proměnili v učitele: německé děti vyučovaly správnou výslovnost, české děti zase pár českých slovíček.

I když dva poslední dny byly velmi náročné, všichni všechno zvládli. Generálka na představení i večerní představení v Pottensteinu se povedly. V pátek ráno jsme s úspěchem naložili veškerá zavazadla i kulisy a přesunuli se do Dörfles-Esbachu, kde nás nejdřív čekal moc dobrý oběd - mimochodem připravený rodiči - a pak už poslední představení.

Pro děti znamená společný pobyt velikou motivaci pro učení se cizímu jazyku. Vidí, že opravdu dělají něco pro sebe, že se v dnešním světě bez znalosti cizího jazyka neobejdou. Spolupráce s Dörfles-Esbachem nekončí. Německé děti by k nám měly přijet v červnu a zúčastnit se Dne dětí. Pak jim budeme moci oplatit jejich pohostinnost.

| Autor: Hana Plachá | Vydáno dne 26. 11. 2007 | 1322 přečtení |