Projekt Pravěk
zobrazení: 1221

<<  Duben  >>

Projekt Pravěk

V pátek 2. listopadu se žáci šestých tříd i jejich učitelky vrátili v čase o pěkných pár desítek tisíc let. Projekt o pravěku nás zavedl do doby homo sapiens sapiens, tedy do doby člověka, který už vypadal jako my, i když měl k životu zcela odlišné podmínky.

Všichni pralidé se sešli i se svými náčelníky na velkém palouku uprostřed pralesa (jinými slovy v tělocvičně). Bubnování pod vedením šamanky Lucie Křenkové jim naznačilo rytmus chůze a navodilo atmosféru kmenového shromáždění, při kterém se členové původních dvou kmenů rozdělili losováním do tří rodů. Pak už se lovci a lovkyně plížili do rodových osad, kde se měli naučit něco z potřebných dovedností.

V přízemí se vyráběla keramika. Taková nádobka byla věcí velice důležitou, sloužila k uchovávání zásob, k přenášení vody, jedlo a pilo se z ní. A ani pradávní lovci se nespokojili jen s pouhým „uplácáním“, ale své výrobky zdobili otisky provázku, důlky i různými čárami a spirálami. Někdo pracoval s hlínou poprvé, někdo už nějaké zkušenosti měl – všichni hrnčíři však pracovali s nadšením. Kromě keramiky žáci v přízemí skládali origami z papíru a vyplňovali dějepisné kvízy, to vše pod vedením rodové stařešiny (vlastně mladešiny) Hanky Kadavé.

První patro hostilo prostor určený k tkaní. Takový svislý stav vypadá jednoduše, ale člověk musí mít šikovné ruce, aby si s ním poradil. Nejprve je nutno navázat osnovu z konopného provázku a zatížit ji kamínky – přesně tak to dělaly neolitické ženy. Kamínky jsou ale jako živé a není úplně jednoduché si s nimi poradit. Teprve když je osnova napjatá, může začít vlastní tkaní, tedy proplétání osnovy barevnými nitkami. Takhle se ještě před pár lety „štupovaly“ ponožky, což už dneska skoro nikdo nezná. Tkalcovské dílně vládla stařešina Hana Plachá.

Ve druhém patře byla jeskyně. No, a co dělávali pralidé v jeskyních? Kromě toho, že tam občas bydleli, tam také provozovali náboženské obřady a stěny jeskyní příslušně zdobili. Tady se naši pralidé pod vedením kmenové náčelnice Milady Brtkové pustili do jeskynních maleb. Pod jejich rukama se objevovali mamuti, jeskynní medvědi, jeleni… fantazii projevili všichni velikou a šikovnost také.

Letošní pravěký den je za námi a my dospělí, tedy šamanka, stařešinky i kmenová náčelnice, doufáme, že se všem pralidem (nebo alespoň jejich většině) líbil a že si z něj odnesli poučení i příjemné zážitky.

Autor článku: p. uč. Hana Plachá

| Autor: Mgr. Brigitte Havelková | Vydáno dne 05. 11. 2012 | 1420 přečtení |