Neusínáme na vavřínech
Dnes je: Sobota 4. května 2024
Svátek dnes: Květoslav Svátek zítra: Klaudie
Ve školním bazéně - 7
Hodiny tělesné výchovy mohou probíhat také v našem školním bazéně.
zobrazení: 1914

<<  Květen  >>

Neusínáme na vavřínech
Přijďte a zkuste to s námi.
Na letošní mezinárodní projekt ve Weißenstadtu jsme vyjeli jen pár dní poté, co náš projektový tým, tj. Mgr. Brigitte Havelková, Mgr. Ivana Vacková a Hana Plachá, převzal v sokolovském divadle ocenění Osobnost města v kategorii Zviditelnění Sokolova v rámci republiky, případně za hranicemi. Pro nás to znamenalo příjemné překvapení a hlavně ocenění desetileté práce.

Ano, muzikál o kocouru Mikešovi byl naším desátým, jubilejním projektem. Ale jak říká titulek, neusínáme. Ještě než jsme vůbec tušili, že nějaké ocenění dostaneme, začali jsme pracovat na dalším představení, čili začínáme další desítku. Tentokrát přišli němečtí kolegové s návrhem už hotového představení pro děti, s Duhovou rybkou. Podobně jsme v minulosti nacvičovali muzikály Ptačí svatba nebo Tabaluga. Duhová rybka je ale určena pro menší děti, takže jsme ji vzali jako polotovar a před začátek přidali ztvárnění koloběhu vody pomocí Orffových nástrojů a pohybovou variaci na Smetanovu Vltavu. Do příběhu samotného jsme pak vložili další dvě písně, o lodi Pavlíka Puhmannse a o rakovi Kawurasovi, který se svou partou táhne podmořskými hlubinami.
  Vlastní nácvik se nelišil od ostatních let. Zkoušeli jsme písničky, psali dopisy, připravovali kostýmy. Díky rodičům a kolegům máme bohaté zásoby záclon, šátků, starých punčocháčů a různých větších či menších kusů látek. Naučili jsme se využít opravdu všechno a některé kousky nás doprovázejí už poněkolikáté; schválně, podívejte se na fotografie z minulých let a najděte je.
  Nejkrásnější na té celé práci je vždycky parta dětí, která se postupně dává dohromady a přináší své vlastní nápady ať ke kulisám, nebo ke kostýmům či choreografii. Jasně, jsou chvíle, kdy zvyšujeme hlas, kdy propadáme zoufalství, ale nakonec zvítězí optimismus a představení dopadne dobře. I když právě na představení se pochopitelně všichni nejvíc těšíme (a my dospělí se ho také nejvíc obáváme), má společný pobyt dětí ve Weißenstadtu mnoho jiných přínosů. Letos například bylo součástí pobytu i zkoumání vody a malých vodních živočichů pomocí mikroskopů. Také jsme zachraňovali žáby, které napadaly do světlíků. Z jiného soudku - děti si musí uklízet pokoje, třídí odpad, připravují v jídelně talíře a příbory pro ostatní, navzájem si pomáhají v nejrůznějších situacích. O motivaci pro učení se cizímu jazyku už byla řeč mnohokrát, takže to jen stručně připomínám.
  Za deset let s námi bylo na projektech několik set dětí. Od šesté třídy se zúčastňují i děti, které si vybraly němčinu jako druhý jazyk. Jsme jediná škola v Sokolově, která nabízí němčinu jako první povinný jazyk. Až se budete rozhodovat, která škola by byla ta pravá pro vaše dítě, nezapomeňte na nás.

| Autor: Hana Plachá | Vydáno dne 13. 05. 2014 | 1190 přečtení |