Žáci ze ZŠ Sokolov, Švabinského 1702 převzali „Terezínskou štafetu“
Dnes je: Čtvrtek 28. března 2024
Svátek dnes: Soňa Svátek zítra: Taťána
˙
Náhodný obrázek
Pastelky - 13
Muzikál Pastelky - nácvik a společné fotografování
zobrazení: 794
známka: 0
Kontakt

Základní škola Sokolov,
Švabinského 1702
356 01 Sokolov

352 623 645
     731 410 486
skola(a)6zs-sokolov.cz
Kalendář
<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Seznam věcí pro budoucí prvňáčky

Vážení rodiče,
zde naleznete seznam věcí pro prvňáčky ve školním roce 2018/2019.
Seznam: ZDE

Žáci ze ZŠ Sokolov, Švabinského 1702 převzali „Terezínskou štafetu“

Čtyři kamarádi a zároveň spolužáci ze třídy 8. B – Michaela Hájková, Robert Hájek, Jan Těšínský a Tereza Honzajková si dali jméno „Sokozíni“. Jedná se o spojení měst – Sokolov a Terezín, což mělo také poukazovat na jejich půlroční práci a snažení, kdy se zúčastnili celostátní soutěže „Převezměte Terezínskou štafetu“.

Celá soutěž se skládala ze dvou kol a na nejlepší řešitele čekal zážitkový pobyt přímo v Terezíně.

              V prvním kole dosáhli Sokozíni vynikajícího výsledku – 7. místa z více než 50 týmů z celé republiky! Jednalo se hlavně o řešení vědomostních úkolů, které se týkaly druhé světové války, holokaustu i Terezína jako takového. Do druhého kola šli tedy nadšeni a plni očekávání, jestli budou i nadále natolik úspěšní, aby se mohli podívat do místa bývalého ghetta.

Druhé kolo bylo časově mnohem náročnější. Tým Sokozínů plnil několik úkolů, které měli povětšinou kreativní povahu, museli přemýšlet, vyrábět, tvořit a hledat různé náměty. Práci si spravedlivě rozdělili, případně spolupracovali i na některém z úkolů dohromady. Podařilo se jim tak vytvořit znak Sokozínů, připravit prezentaci k jejich týmu a pak se také zamyslet nad tématem diskriminace v dnešní době. Toto téma je samo o sobě velice citlivé a Sokozíni jej pojali deníkovou formou žákyně jedné školy. Další úkoly se již vztahovaly přímo k Terezínu a k časopisu Rim Rim Rim, který v Domově 7 – Nešarim – vytvářeli chlapci v době fungování terezínského ghetta, stejně staří jako jsou nyní Sokozíni. Hlavním projektem se v tomto směru stal časopis Rim Rim Rim, tedy jeho pokračování. Sokozíni do něj zařadili rubriky „Víte, že…“, „Technické okénko“, báseň „Sčítání“, povídku „Stará plechovka“, křížovku, „Ze života na Domově“ a nechyběla ani reportáž ze smyšleného fotbalového utkání „Nešarim : Bobři“. Celý časopis byl psán na psacím stroji a Sokozíni jej doplnili i několika kresbami. Kromě vytvoření vlastního časopisu se měli za úkol seznámit s články některého z hochů v Rim Rim Rim. Sokozíni si vybrali Gustava Zweiga, který druhou světovou válku nepřežil, zahynul v Osvětimi. Pomocí „znalostí“ o něm z www.holocaust.cz a z článků, které psal, se s ním Sokozíni pokusili udělat rozhovor. Ten doplnili i podobiznou, jak si chlapce představovali.

Druhé kolo dopadlo pro Sokozíny výborně, neboť se zúčastnili zážitkového víkendu v Terezíně (20. – 22. 3. 2015), kam se dostalo pouze 15 nejlepších týmů z celé republiky! Tři dny byly poměrně fyzicky i psychicky náročné, ale rozhodně stály za to. Sokozíni v dobovém oblečení s batohy, spacáky a dalšími věcmi absolvovali cestu pěšky z Bohušovic nad Ohří do Terezína (a v neděli samozřejmě zpět), spali na zemi v terezínské škole, zažili několik apelů a zároveň i chvil sounáležitosti s ostatními novými kamarády při zpěvu písní z Terezína. V sobotu si zahráli hru v namíchaných skupinách, kdy si všichni vyzkoušeli, jaké to bylo „pohybovat se v ghettu“, kde byly zakázané zóny, všude chodili různí dozorci, kteří se někdy nechali uplatit, jindy zase ne…. Úkolem týmů bylo dostat se ke všem 21 stanovištím, splnit připravená zadání a zvláště se dozvědět něco o životě ve válečném Terezíně. Odpoledne bylo pro mnohé hlubokým zážitkem, neboť ze Švýcarska a Francie přiletěli dva pánové, kteří přežili holokaust a kteří žili právě v Domově Nešarim během druhé světové války. Pamětníci s námi prošli bývalé ghetto a vyprávěli o svém životě v něm. Po prohlídce města jim týmy představily své projekty a práce, z nichž byli „Špulka“ a „Extrabuřt“ (jejich přezdívky v Terezíně) doslova dojati.

Na večer namíchané týmy čekala ještě vědomostní soutěž „Riskuj“, v níž byli Sokozíni svým týmům velkou oporou, a noční hra. Ta byla spíše jakýmsi zamyšlením nad tím, co se za druhé světové války dělo. Děti šly nočním ghettem jen za svitu svíček a v podzemí pevnosti si pak za zvuku terezínských písní pročítaly básně, které vytvořili oběti války. Samy pak vytvořily vlastní báseň, která vyjadřovala jejich pocity.

Neděle byla již ve znamení balení. I přesto však namíchané týmy zvládly prohlídku Magdeburských kasáren a Muzea Ghetta. Nechyběla ani bojová hra, kterou hráli dříve chlapci z Domovů v Terezíně. Na závěr byl celý víkend shrnut a soutěž vyhodnocena.

Sokozíni by rádi pokračovali v dalších projektech, a tak doufají, že se podívají v červnu na další setkání do Prahy. Můžeme jim tedy držet palce, aby i nadále reprezentovali naši školu tak vynikajícími výsledky.

 


| Autor: Mgr. Hana Kadavá | Vydáno dne 27. 03. 2015 | 2011 přečtení |

| Informační e-mail | Vytisknout článek |
Home

Skok na začátek stránky - Home
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.