Červen je doba her... a výletů
zobrazení: 934

<<  Květen  >>

Červen je doba her... a výletů
Školy jsou v tomto měsíci poloprázdné, zato kolem historických památek, ve vlacích a autobusech je pořádně živo. Pojďte se podívat na tři z mnoha červnových výletů na naší škole. Hned 2. června vyrazila na výlet do Prahy 8. B. Plánované Národní technické muzeum doplňuje výuku dějepisu v osmé třídě a kromě toho je i velice zajímavé. Asi nejpřitažlivější je velká hala věnovaná historii dopravy. Každého zaujmou staré dvouplošníky či horkovzdušný balón, které visí na stropě, auta, motorky a kola, jež připomínají dobu našich prapředků. Také ostatní expozice přinášejí spoustu nových poznatků, např. fotoateliér, oddělení chemie či tiskařská dílna. K druhému stanovišti, Novoměstské radnici, jsme se přesouvali jako obvykle pěšky. Z Letenských sadů jsme si užívali krásné pohledy na Prahu a identifikovali jsme budovy, které žáci znají z předchozích návštěv Prahy. Ve druhém patře Novoměstské radnice už pět let funguje Neviditelná výstava. Jak může být výstava neviditelná? Lehce, pokud má návštěvníkům přiblížit svět nevidomých. Musím přiznat, že většina z nás si nedovedla představit, co nás na výstavě čeká, a do ztemnělých místností jsme vstupovali s jistými obavami. Dovnitř vcházejí maximálně osmičlenné skupinky návštěvníků s nevidomým průvodcem. Po hmatu jsme se orientovali v různých místnostech bytu, na tržišti poznávali různé druhy ovoce a zeleniny, ve srubu a stáji zase různé nářadí a domácí potřeby. Předposlední sál je „umělecký“ – ne všichni hmatem určili různé slavné sochy. Nakonec jsme se usadili u baru a průvodci nás podle našich přání obsloužili nápoji, které jsme zaplatili mincemi. V té chvíli nastal čas na kladení otázek. Úžasné je, s jakou odvahou a úsilím se tihle lidé vyrovnávají se svým nelehkým životem. Odnesli jsme si základní poučení – důležité je nefňukat. V neděli 5. června se kombinovaná parta osmáků a deváťáků vydala do německého Regensburgu. Město na Dunaji nás přivítalo sluníčkem, což byla příjemná změna vzhledem k předpovědi, která slibovala celodenní déšť. Starobylé město je zaslouženě na seznamu UNESCO – světové kulturní dědictví. Už Keltové využili jeho příhodnou polohu, po nich Římané a pak Germáni. Prohlédli jsme si několik kostelů, prošli se úzkými uličkami středu města a také po mostě, který je starší než první kamenný most v Praze. V přístavu kotvily kromě vyhlídkových lodí také 120 metrů dlouhé lodi výletní, pro které je Řezno jen zastávkou na plavbě z Rotterdamu či Hamburku do Budapešti. Závěrečný výstup na věž kostela Svaté trojice se vyplatil – pohled na moře střech, teras a věží domovních i kostelních byl okouzlující. Říká se do třetice všeho dobrého. Na pondělí 20. 6. zajistil pan učitel Klimeš pro sedmáky a osmáky prohlídku Národního divadla a sněmovny Parlamentu ČR. Logisticky skvělý výkon, protože hlavně Národní divadlo je v návštěvních dnech obleženo školami a na prohlídku se čeká i půl roku. V ND nás průvodce zavedl až na střechu, takže jsme se ocitli v bezprostřední blízkosti mohutných trig, jež jsou dílem Bohuslava Schnircha. Výklad o Hynaisově oponě jsme sledovali usazeni v pohodlných sedadlech první galerie. Přes foyer divadla s Alšovými lunetami jsme sešli k základním kamenům a modelům divadla. Přes Kampu vedla naše další cesta na Malostranské náměstí, kde jsme vstoupili do sídla sněmovny. Tu tvoří několik historických paláců a dohromady je to takové bludiště, že pokud by se někdo odloučil od průvodkyně, mohl být ve sněmovně ještě dnes. Teď už je na dohled konec školního roku a školní výlety vystřídají prázdninové zážitky. Užijte si je všichni co nejlépe.
| Autor: Hana Plachá | Vydáno dne 23. 06. 2016 | 864 přečtení |