Kryštof Kovardinský (7.A) obdržel medaili za zásluhy o bezpečnost
zobrazení: 1381

<<  Březen  >>

Kryštof Kovardinský (7.A) obdržel medaili za zásluhy o bezpečnost
Kryštof Kovardinský (7.A) a Ondřej Bulka (náš bývalý žák, nyní student Gymnázia Sokolov) obdrželi medaile za zásluhy o bezpečnost. Více v článku idnes.cz.

Zdroj: http://vary.idnes.cz/chlapci-pri-lovu-pokemonu-zachranili-zenu-dostali-oceneni-pnt-/vary-zpravy.aspx?c=A161209_2291471_vary-zpravy_ba

Věkem sice patří Ondřej Bulka a Kryštof Kovardinský mezi žáky základní školy, ale odvahou a rozhodností předčí řadu dospělých. Dvanáctiletí chlapci ze Sokolova ve středu večer převzali ocenění za záchranu života.

Dvanáctiletí chlapci při lovu pokémonů zachránili v parku paní, která zkolabovala. Při podzimních prázdninách trávili kamarádi společně čas lovením virtuálních pokémonů v Husových sadech v Sokolově, když si všimli starší ženy, která zkolabovala a spadla z mostu. „Ondra rychle vytočil záchranku a já jsem se staral o paní,“ vzpomněl Kryštof na den, který si budou ještě dlouho pamatovat. Najednou šlo všechno ráz na ráz. Na jiné myšlenky než na záchranu ženy nebyl čas. „Překvapilo mě, že jsem nebyl ani moc nervózní. Jen jsem zapomněl uvést, že jsme v Sokolově,“ řekl už s úsměvem na tváři Ondra. Po usazení do polosedu se snažili se ženou komunikovat, ale marně. Bez známek vědomí a se zakrváceným obličejem žena čekala v péči chlapců na záchranáře asi jen dvě až tři minuty. „Byli tu strašně rychle,“ potvrdil s náznakem úlevy dvanáctiletý Kryštof.

Generálkou prošli o pár dní dřív

Vekou náhodou, která nemalou měrou pomohla šťastnému konci, byl i vzdělávací program školy, do které chlapci chodí. Jen tři dny před událostí totiž žáci prošli školením první pomoci a vyzkoušeli si, jak se v podobné situaci chovat. „Když přijeli záchranáři, spadlo to na nás. Do toho navíc dorazila i městská policie, přijela pro pejska ženy. Do té doby jsme o něm ani nevěděli,“ popsal situaci Ondra. O svém statečném kousku se kluci podělili se svými přáteli skrze Facebook. „Nebrali jsme to jako chlubení či tak nějak. Jen jsem se chtěl kamarádům svěřit,“ zareagoval na dotaz Kryštof.

Odměna jako překvapení

Oba do poslední chvíle netušili, že se poté rozjela mašinérie, která měla za úkol jediné: přivést je ve středu večer do sokolovského Městského domu kultury na již 13. ročník benefičního koncertu, který pravidelně pořádá Policie České republiky. „Je to pro nás velké překvapení. Až teď jsem zjistil, že mám před desítkami hostů něco říkat. Jsem nervozní víc než tenkrát,“ vypotil ze sebe dvanáctiletý Ondra. Oba poté z rukou republikových policistů obdrželi medaile za zásluhy o bezpečnost, které jsou udělovány občanům za mimořádný skutek, jakým je například záchrana lidského života. Během benefičního večera byl předán finanční dar a výtěžek ze vstupného rodině Pfeifferových. Využije je na výdaje spojené s léčbou rakoviny jejich čtyřleté dcery. Autor: Petr Toman

| Autor: Václav Srb | Vydáno dne 23. 12. 2016 | 1473 přečtení |